دنیا انترنشنال گروپ - بزرگترین مرکز تولید و پخش مواد شوینده با کیفیت در افغانستان
IMG-LOGO
سبد خرید
قیمت مجموعی : 0 افغانی
IMG-BLOG
12 2024-07

چگونه از رنگ دادن لباس جلوگیری کنیم؟

رنگ دادن لباس به این معنا است که رنگ برخی از لباس‌های تیره‌تر به لباس‌های دارای رنگ روشن‌تر منتقل می‌شود. نتیجه این ‏پروسه، تغییر رنگ لباس‌ها است که می‌تواند در محدوده انتقال خفیف رنگ تا از بین رفتن کامل رنگ لباس قرار بگیرد. زمانی که پدیده ‏رنگ دادن لباس رخ می‌دهد، کار زیادی نمی‌توانید برای اصلاح آن انجام دهید و اغلب لباس‌های آسیب‌دیده باید دور انداخته شوند. ‏با این حال، کارهای زیادی وجود دارند که می‌توانید برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس در مرحله اول انجام دهید. هوم پلاس در این مقاله بهترین روش‌ها برای جلوگیری از رنگ دادن لباس و محافظت از رنگ لباس‌های مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

ترفندهای جلوگیری از رنگ دادن لباس

برای جلوگیری از رنگ دادن لباس، می‌توانید با در نظر داشتن چند نکته ساده، از لباس‌های خود در برابر قاطی شدن رنگ لباس در ‏لباسشویی محافظت کنید:

قرار گرفتن بیش از حد در معرض آب داغ در طول شستشو می‌تواند باعث شود که ماده ثابت‌کننده رنگ از روی پارچه شسته شود. ‏اگر این ماده محافظ شسته شود، دیگر الیاف لباس رنگ را در خود نگه نخواهد داشت. به همین دلیل، در صورت امکان، برای ‏شستن لباس‌های رنگی از کم‌ترین دمای ممکن آب استفاده کنید.‏

برای کنترل رفتار خشن پارچه‌ها با یکدیگر و ساییده نشدن بیش از حد آن‌ها به دیگ شستشو، از چند اصل ساده پیروی کنید: ‏ماشین لباسشویی خود را بیش از حد پر نکنید، جز در موارد ضروری از پاک‌ کننده‌های شیمیایی قدرتمند برای شستشوی ‏لباس‌های رنگی استفاده نکنید، و از شستن لباس‌های ظریف در آب سرد که می‌تواند باعث شکستگی الیاف پارچه شده و ‏منجر به آزاد شدن رنگ شود اجتناب کنید.‏

از استفاده بیش از حد از محصولات سفید کننده، قرار دادن بیش از حد لباس‌ها در معرض نور خورشید، و گرمای بیش از حد که ‏می‌تواند باعث محو شدن و رنگ دادن لباس شود، اجتناب کنید.‏

قبل از پوشیدن شلوار کاوبای و یا هر لباسی که فکر می‌کنید ممکن است دچار رنگ رفتگی در اثر سایش شده باشد، آن‌ها را به طور ‏جداگانه بشویید تا رنگ‌های سست از روی الیاف لباس حذف شوند. برای ‏آزمایش میزان ثبات رنگ لباس، کافی است یک ‏پارچه سفید را به سرعت روی الیاف لباس مالش دهید.‏

 

راهکار ثابت ماندن رنگ لباس در هنگام شستشو

یک افسانه رایج در اینترنت این است که شستن لباس‌ها در سرکه یا نمک، رنگ را "تثبیت" می‌کند و مانع از رنگ پس دادن لباس می‌شود. متاسفانه، این درست نیست. اگرچه سرکه به تثبیت برخی از رنگ‌های اسیدی کمک می‌کند، اما تنها در طی پروسه رنگریزی کار می‌کند و برای جلوگیری از رنگ دادن لباس‌های دارای نخ پنبه کاربردی نخواهد داشت. به طور مشابه، نمک نیز در پروسه رنگریزی و برای تشویق الیاف پارچه به جذب کردن رنگ استفاده می‌شود، اما پس از اتمام این فرایند، تاثیری در جلوگیری از رنگ دادن لباس نخواهد داشت. اگر شما نمک را امتحان کردید و فکر می‌کنید که در جلوگیری از رنگ دادن لباس موثر است، تنها به این دلیل است که شستشوی اضافی آخرین ذرات رنگ‌های جذب نشده در الیاف لباس را حذف می‌کند. تنها راه واقعی برای جلوگیری از رنگ دادن لباس و محو شدن رنگ آن، استفاده از روش‌های زیر است:

از یک تثبیت کننده رنگ استفاده کنید:  با کمک گرفتن از یک تثبیت کننده رنگ، از لباس‌های خود در برابر رنگ دادن محافظت ‏کنید. این مواد، انتقال رنگ را در پارچه‌هایی که رنگ در آن‌ها به درستی تثبیت یا شسته نشده است، کاهش می‌دهند. این مواد ‏شیمیایی می‌توانند ذرات آزاد یا رنگ‌ سست را "تثبیت" کنند و از قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی جلوگیری کنند. تثبیت ‏کننده‌های رنگ به ویژه برای کاهش انتقال رنگ بین تکه‌های مختلف پارچه محبوب هستند. با این حال، آگاه باشید که تثبیت ‏کننده‌های رنگ بر روی مواد پلی استر و اکریلیک خیلی موثر نیستند.

لباس‌های هم‌رنگ را با هم بشویید:  تلاش کنید لباس‌های که دارای رنگ یکسان هستند را با هم بشویید و بدانید که فقط لباس‌های جدید ‏نیستند که رنگ پس می‌دهند. مواد شیمیایی و تثبیت کننده‌های رنگ، که برای نگه داشتن رنگ در الیاف لباس استفاده می‌شوند، می‌توانند بعد از شستشوی مکرر از ‏بین بروند؛ بنابراین همیشه لباس‌های دارای رنگ‌های مشابه را با هم بشویید تا از رنگ دادن لباس ها، صرف‌نظر از سن آن‌ها و این ‏که قبلا چند بار شسته شده‌اند، جلوگیری شود.

لباس‌های ظریف را به طور جداگانه بشویید:  بسیاری از ما لباس‌های خود را به خاطر ترس از این که کثیف یا بدبو به نظر برسند، ‏بیش از حد می‌شوییم. اما در مواجه با لباس‌های ظریف به خاطر داشته باشید که این لباس‌ها بایستی تنها در صورت لزوم شسته شوند. قبل از شستن یک ‏لباس، از خودتان بپرسید: " آیا این لباس واقعا کثیف است و آیا واقعا باید شسته شود؟" اگر لباس شما فقط در یک ناحیه کوچک ‏کثیف شده است، تنها همان ناحیه را تمیز کنید.

از آب سرد استفاده کنید:  برای جلوگیری از رنگ دادن لباس، آن‌ها را با آب سرد و یا خنک بشویید. آب داغ تمایل به باز کردن ‏الیاف پارچه دارد که جدا شدن رنگ از روی پارچه را آسان می‌کند. اگر در یک منطقه بسیار سرد زندگی می‌کنید، ممکن است در طول ‏زمستان آب خیلی سرد باشد، بنابراین دمای آب ماشین لباسشویی را روی 30 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. بهتر است از مواد ‏شوینده‌ای که برای شستشو در آب سرد طراحی شده‌اند، استفاده کنید. به همین دلیل توصیه ما استفاده از پودر لباسشویی هوم پلاس است. پودر لباسشویی هوم پلاس به خوبی در آب سرد فعال می‌شود و به همین دلیل خبری از باقی ماندن لکه‌ای از پودر لباسشویی پس از شستشو نخواهد بود.

به حداقل رساندن اصطکاک:  اصطکاکی که در طول یک چرخه شستشو رخ می‌دهد می‌تواند باعث شکستگی الیاف پارچه شده و منجر به ‏رنگ دادن لباس شود. این یکی از دلایل محو شدن تدریجی رنگ لباس‌ها در بلند مدت است. شما می‌توانید اصطکاک را با شستن ‏لباس‌های سنگین، مانند شلوار کاوبای، به صورت جداگانه و قرار ندادن آن‌ها در میان لباس‌های ظریف‌تر به حداقل برسانید. همچنین، ‏پیش از قرار دادن لباس‌ها در ماشین لباسشویی، تمام دکمه‌ها و زیپ‌ها را بسته و لباس‌ها پشت و رو کنید. این امر به خصوص در مورد ‏جلوگیری از رنگ دادن لباس های کاوبای بسیار موثر است.

از شستشوی ملایم استفاده کنید:  برای شستن لباس‌هایی که به سرعت رنگ می‌دهند (‏مانند شلوار کاوبای)‏، از یک شستشوی کوتاه و ‏یا یک چرخه ملایم برای کمک به کاهش اصطکاک استفاده کنید.

 

ورقه‌های جاذب رنگ را امتحان کنید:  می‌توانید برای جلوگیری از قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی، از ورقه‌های جاذب رنگ در ‏ماشین لباسشویی خود استفاده کنید. این ورقه‌ها برای جذب و به دام انداختن رنگ‌های آزاد در آب طراحی شده‌اند. اما آگاه باشید که ‏استفاده از این ورقه‌ها، لباس‌های شما را به طور کامل در برابر انتقال رنگ ایمن نمی‌کند. شستن لباس‌های دارای رنگ‌های مشابه، تنها ‏راه جلوگیری از انتقال رنگ است.

لباس‌ها را خیس نگه ندارید:  لباس‌های خیس را برای مدت طولانی در یک سبد قرار ندهید و پس از پایان شستشو، در اولین فرصت آن‌ها ‏را از ماشین لباسشویی خارج کنید. خیس ماندن لباس‌ها برای مدت طولانی، به شل شدن ذرات رنگ و انتقال رنگ بین لباس‌ها کمک ‏می کند.

لباس‌ها را در سایه خشک کنید:  اشعه ماورا بنفش خورشید می‌تواند به عنوان یک سفید کننده طبیعی عمل کند، بنابراین لباس‌های ‏خود را در سایه خشک کرده و تا جای ممکن از خشک‌کن استفاده نکنید.

برگرداندن رنگ لباس را امتحان کنید:  می‌توانید لباس‌های رنگ رفته‌ای که هنوز قابل پوشیدن هستند را با استفاده از کیت‌های ‏رنگ خانگی که در بازار یافت می‌شوند، نجات دهید. تنها با پشت و رو کردن لباس‌ها در طی هر دو پروسه شستشو و خشک کردن و استفاده از آب سرد، متوجه تفاوت قابل ‌توجهی بین داخل ‏و خارج لباس‌ها خواهید شد. با رعایت نکات بالا، به تدریج سطح داخلی لباس خیلی رنگ و رو رفته تر از سطح خارجی آن می‌شود. این ‏فرآیند به حفظ طراوت بیشتر لباس کمک می‌کند و تا حد زیادی طول عمر لباس‌های شما را افزایش می‌دهد.

 

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟

در صورت واکنش سریع و صحیح، می‌توانید لکه‌های رنگ ناخوشایند، که حاصل انتقال رنگ بین لباس‌های مختلف هستند، را از روی پارچه‌های قابل شستشو پاک کرده و در عین حال از رنگ باقی‌مانده در ‏لباس خود محافظت کنید. پروسه برگرداندن رنگ لباس، بر روی تمام پارچه‌های سفید، رنگی، یا قابل شستشو به یک شکل کار ‏می‌کند.

 

برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های رنگ، لباس‌های جدیدی که دارای رنگ مشابه هستند را چندین بار در آب سرد بشویید. لباس‌های ‏بسیار روشن و ظریف را به طور جداگانه و به صورت دستی بشویید. قبل از این که رنگ‌های ناپایدار از روی لباس شسته شوند، چندین ‏شستشوی مقدماتی لازم است؛ برخی از لباس‌ها ممکن است در همان ابتدا رنگ پس ندهند، اما بعد از چند بار شستشو پروسه رنگ دادن لباس آغاز خواهد شد. اگر لکه رنگ اضافی با استفاده از یکی از روش‌های زیر حذف نشود، ممکن است مجبور شوید از یک پاک‌کننده تجاری رنگ برای لباس ‏آسیب‌دیده خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید شستن جداگانه لباس‌ها به همراه ورقه‌های جاذب رنگ را امتحان کنید.

 

 موارد موردنیاز

  • ماشین لباسشویی
  • سینک ظرفشویی یا لگن مناسب
  • سفید کننده برپایه اکسیژن (ترجیحا پودری)
  • آب
  • شوینده لباس

 

دستورالعمل برگرداندن رنگ لباس

سفید کننده بر پایه اکسیژن را با سفید کننده بر پایه کلورین اشتباه نگیرید؛ این محصولات تفاوت‌های چشم‌گیری با یکدیگر دارند. به ‏هیچ عنوان از سفید کننده بر پایه کلورین استفاده نکنید، زیرا این نوع از سفید کننده می‌تواند رنگ‌ لباس را به‌طور کلی محو کرده و به ‏الیاف پارچه آسیب برساند. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، از پودر سفید کننده بر پایه اکسیژن به جای مایع سفید کننده استفاده ‏کنید، زیرا سفید کننده‌های اکسیژنه در حالت پودری پایدارتر است. لباس‌های دارای لکه رنگی را در خشک‌کن قرار ندهید، زیرا حرارت ‏رنگ‌های ناخواسته را بر روی الیاف لباس تثبیت می‌کند.

 

بررسی لباس‌ها برای پیدا کردن لکه

در اولین فرصت لباسی که رنگ می‌دهد را پیدا کرده و از ماشین لباسشویی خارج کنید. آن را کنار بگذارید تا بعدا با لباس‌های دارای رنگ مشابه شسته شود. هر یک از لباس‌های شسته شده را به دقت برای پیدا کردن هرگونه لکه یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت پیدا نکردن هیچگونه لکه رنگی، می‌توانید لباس‌ها را به خشک‌کن منتقل کرده یا روی طناب قرار دهید.

 

شستشوی مجدد لباس‌های لک شده

تمام لباس‌های دارای لکه را با سفید کننده برپایه اکسیژن شسته و پس از اطمینان از بازگشت رنگ اصلی، آن‌ها را با شوینده معمولی ‏بشویید.

 

نکته مهم: سفید کننده برپایه اکسیژن برای استفاده در تمام انواع ماشین‌های لباسشویی مناسب است. این سفید کننده در هر دمای موثر است، هرچند اگر آب شما بسیار سرد باشد، بهتر است قبل از مصرف، پودر را در یک فنجان آب ‏بسیار گرم حل کنید.